SFW18S-2STE1
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW18S-2STE1
SFW18S-2STE1
Part Number
SFW18S-2STE1
Description
CONN FFC FPC VERT 18POS 1MM SMD
Data sheet
SFW18S-2STE1.pdf
Delivery Services
SFW18S-2STE1
Comments
    SFW18S-2STE1 Specifications
    SeriesSFW
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin Alloy
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
    Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.209" (5.30mm)
    Number of Positions18
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C