SFW18S-6STME1
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW18S-6STME1
SFW18S-6STME1
Part Number
SFW18S-6STME1
Description
CONN CIC VERT 18POS 1.00MM SMD
Data sheet
SFW18S-6STME1.pdf
Delivery Services
SFW18S-6STME1
Comments
    SFW18S-6STME1 Specifications
    SeriesSFW
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishTin Alloy
    Flat Flex TypeCIC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
    Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.209" (5.30mm)
    Number of Positions18
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C