SFW20R-1STGE5LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW20R-1STGE5LF
SFW20R-1STGE5LF
Part Number
SFW20R-1STGE5LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FPC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A
Data sheet
SFW20R-1STGE5LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SFW20R-1STGE5LF
Comments
    SFW20R-1STGE5LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions20
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C