SFW20R-5STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW20R-5STE1LF
SFW20R-5STE1LF
Part Number
SFW20R-5STE1LF
Description
CONN CIC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A
Data sheet
SFW20R-5STE1LF.pdf
Delivery Services
SFW20R-5STE1LF
Comments
    SFW20R-5STE1LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeCIC
    Voltage Rating100V
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions20
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C