SFW22R-2STE1
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW22R-2STE1
SFW22R-2STE1
Part Number
SFW22R-2STE1
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC FPC TOP 22POS 1MM R/A
Data sheet
SFW22R-2STE1.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SFW22R-2STE1
Comments
    SFW22R-2STE1 Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin Alloy
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating-
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)