SFW22R-6STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW22R-6STE1LF
SFW22R-6STE1LF
Part Number
SFW22R-6STE1LF
Description
CONN CIC TOP 22POS 1.00MM R/A
Data sheet
SFW22R-6STE1LF.pdf
Delivery Services
SFW22R-6STE1LF
Comments
    SFW22R-6STE1LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeCIC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions22
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C