SFW23S-2STME1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW23S-2STME1LF
SFW23S-2STME1LF
Part Number
SFW23S-2STME1LF
Description
CONN FFC FPC VERT 23POS 1MM SMD
Data sheet
SFW23S-2STME1LF.pdf
Delivery Services
SFW23S-2STME1LF
Comments
    SFW23S-2STME1LF Specifications
    SeriesSFW
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
    Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.209" (5.30mm)
    Number of Positions23
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C