SFW24S-6STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW24S-6STE1LF
SFW24S-6STE1LF
Part Number
SFW24S-6STE1LF
Description
CONN CIC VERT 24POS 1.00MM SMD
Data sheet
SFW24S-6STE1LF.pdf
Delivery Services
SFW24S-6STE1LF
Comments
    SFW24S-6STE1LF Specifications
    SeriesSFW
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeSurface Mount
    Cable End TypeStraight or Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeCIC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
    Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.209" (5.30mm)
    Number of Positions24
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C