SFW26R-3STE9LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW26R-3STE9LF
SFW26R-3STE9LF
Part Number
SFW26R-3STE9LF
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Description
CONN FPC BOTTOM 26POS 1.00MM R/A
Data sheet
SFW26R-3STE9LF.pdf
Delivery Services
SFW26R-3STE9LF
Comments
    SFW26R-3STE9LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeNotched
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions26
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C