SFW26S-2STAE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW26S-2STAE1LF
SFW26S-2STAE1LF
Part Number
SFW26S-2STAE1LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FPC VERT 26POS 1.00MM SMD
Data sheet
SFW26S-2STAE1LF.pdf
Delivery Services
SFW26S-2STAE1LF
Comments
    SFW26S-2STAE1LF Specifications
    SeriesSFW
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesPosition 5 Molded Closed, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount
    Cable End Type-
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
    Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board0.209" (5.30mm)
    Number of Positions26
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C