SFW27R-4STE9LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW27R-4STE9LF
SFW27R-4STE9LF
Part Number
SFW27R-4STE9LF
Description
CONN FPC TOP 27POS 1MM R/A
Data sheet
SFW27R-4STE9LF.pdf
Delivery Services
SFW27R-4STE9LF
Comments
    SFW27R-4STE9LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeNotched
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating100V
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions27
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C