SFW28R-2STE1
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW28R-2STE1
SFW28R-2STE1
Part Number
SFW28R-2STE1
Description
CONN FFC FPC TOP 28POS 1MM R/A
Data sheet
SFW28R-2STE1.pdf
Delivery Services
SFW28R-2STE1
Comments
    SFW28R-2STE1 Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin Alloy
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating-
    Locking FeatureSlide Lock
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)