SFW28R-2STE9LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW28R-2STE9LF
SFW28R-2STE9LF
Part Number
SFW28R-2STE9LF
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Description
CONN FFC FPC TOP 28POS 1MM R/A
Data sheet
SFW28R-2STE9LF.pdf
Delivery Services
SFW28R-2STE9LF
Comments
    SFW28R-2STE9LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions28
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C