SFW28R-6STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW28R-6STE1LF
SFW28R-6STE1LF
Part Number
SFW28R-6STE1LF
Description
CONN CIC TOP 28POS 1.00MM R/A
Data sheet
SFW28R-6STE1LF.pdf
Delivery Services
SFW28R-6STE1LF
Comments
    SFW28R-6STE1LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight or Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeCIC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions28
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C