SFW30R-2STAE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW30R-2STAE1LF
SFW30R-2STAE1LF
Part Number
SFW30R-2STAE1LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FPC TOP 30POS 1.00MM R/A
Data sheet
SFW30R-2STAE1LF.pdf
Delivery Services
SFW30R-2STAE1LF
Comments
    SFW30R-2STAE1LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating100V
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions30
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C