SFW30R-3STAE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW30R-3STAE1LF
SFW30R-3STAE1LF
Part Number
SFW30R-3STAE1LF
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Description
CONN FPC BOTTOM 30POS 1.00MM R/A
Data sheet
SFW30R-3STAE1LF.pdf
Delivery Services
SFW30R-3STAE1LF
Comments
    SFW30R-3STAE1LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    Cable End TypeNotched
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating100V
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions30
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C