SFW30R-3STE1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SFW30R-3STE1LF
SFW30R-3STE1LF
Part Number
SFW30R-3STE1LF
Description
CONN FFC BOTTOM 30POS 1.00MM R/A
Data sheet
SFW30R-3STE1LF.pdf
Delivery Services
SFW30R-3STE1LF
Comments
    SFW30R-3STE1LF Specifications
    SeriesSFW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight or Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.106" (2.70mm)
    Number of Positions30
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C