SLD11R-1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SLD11R-1LF
SLD11R-1LF
Part Number
SLD11R-1LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC BOTTOM 11POS 1.25MM R/A
Data sheet
SLD11R-1LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SLD11R-1LF
Comments
    SLD11R-1LF Specifications
    SeriesSLD
    RoHSRoHS
    Pitch0.049" (1.25mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Cable End TypeStraight
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating-
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
    Actuator MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.275" (6.99mm)