SLD20S-1LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SLD20S-1LF
SLD20S-1LF
Part Number
SLD20S-1LF
Description
CONN FFC VERT 20POS 1.25MM PCB
Data sheet
SLD20S-1LF.pdf
Delivery Services
SLD20S-1LF
Comments
    SLD20S-1LF Specifications
    SeriesSLD
    RoHSRoHS
    Pitch0.049" (1.25mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.315" (8.00mm)