SLEM16R-2
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SLEM16R-2
SLEM16R-2
Part Number
SLEM16R-2
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC TOP 16POS 1.25MM R/A
Data sheet
SLEM16R-2.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SLEM16R-2
Comments
    SLEM16R-2 Specifications
    SeriesSLEM
    RoHSRoHS
    Pitch0.049" (1.25mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin Alloy
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating-
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
    Actuator MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.25mm ~ 0.35mm
    Height Above Board0.197" (5.00mm)