SLEM16S-2
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SLEM16S-2
SLEM16S-2
Part Number
SLEM16S-2
Description
CONN FFC VERT 16POS 1.25MM PCB
Data sheet
SLEM16S-2.pdf
Delivery Services
SLEM16S-2
Comments
    SLEM16S-2 Specifications
    SeriesSLEM
    RoHSRoHS
    Pitch0.049" (1.25mm)
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin Alloy
    FFC, FCB Thickness0.25mm ~ 0.35mm
    Height Above Board0.335" (8.50mm)