SLEM23S-2LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SLEM23S-2LF
SLEM23S-2LF
Part Number
SLEM23S-2LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC VERT 23POS 1.25MM PCB
Data sheet
SLEM23S-2LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SLEM23S-2LF
Comments
    SLEM23S-2LF Specifications
    SeriesSLEM
    RoHSRoHS
    Pitch0.049" (1.25mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating-
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
    Actuator MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.25mm ~ 0.35mm
    Height Above Board0.335" (8.50mm)