SLW11R-1C7
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SLW11R-1C7
SLW11R-1C7
Part Number
SLW11R-1C7
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC BOTTOM 11POS 1.00MM R/A
Data sheet
SLW11R-1C7.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SLW11R-1C7
Comments
    SLW11R-1C7 Specifications
    SeriesSLW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin Alloy
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.157" (4.00mm)
    Number of Positions11
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C