SLW11R-1C7LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SLW11R-1C7LF
SLW11R-1C7LF
Part Number
SLW11R-1C7LF
Description
CONN FFC BOTTOM 11POS 1.00MM R/A
Data sheet
SLW11R-1C7LF.pdf
Delivery Services
SLW11R-1C7LF
Comments
    SLW11R-1C7LF Specifications
    SeriesSLW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Cable End TypeNotched or Tabbed
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureFlip Lock
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.157" (4.00mm)
    Number of Positions11
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C