SLW12R-1C7
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SLW12R-1C7
SLW12R-1C7
Part Number
SLW12R-1C7
Description
CONN FFC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A
Data sheet
SLW12R-1C7.pdf
Delivery Services
SLW12R-1C7
Comments
    SLW12R-1C7 Specifications
    SeriesSLW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin Alloy
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.157" (4.00mm)
    Number of Positions12
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C