SLW14R-5C7
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SLW14R-5C7
SLW14R-5C7
Part Number
SLW14R-5C7
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN CIC BOTTOM 14POS 1.00MM R/A
Data sheet
SLW14R-5C7.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SLW14R-5C7
Comments
    SLW14R-5C7 Specifications
    SeriesSLW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishTin Alloy
    Flat Flex TypeCIC
    Voltage Rating-
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.157" (4.00mm)