SLW14R-5C7LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SLW14R-5C7LF
SLW14R-5C7LF
Part Number
SLW14R-5C7LF
Description
CONN CIC BOTTOM 14POS 1.00MM R/A
Data sheet
SLW14R-5C7LF.pdf
Delivery Services
SLW14R-5C7LF
Comments
    SLW14R-5C7LF Specifications
    SeriesSLW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeCIC
    Voltage Rating100V
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.157" (4.00mm)
    Number of Positions14
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C