SLW15R-1C7BLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SLW15R-1C7BLF
SLW15R-1C7BLF
Part Number
SLW15R-1C7BLF
Description
CONN FPC/FFC 15POS SIDE
Data sheet
SLW15R-1C7BLF.pdf
Delivery Services
SLW15R-1C7BLF
Comments
    SLW15R-1C7BLF Specifications
    SeriesSLW-R
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating100V
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.157" (4.00mm)
    Number of Positions15
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C