SLW15S-1C7
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SLW15S-1C7
SLW15S-1C7
Part Number
SLW15S-1C7
Description
CONN FFC FPC VERT 15POS 1MM PCB
Data sheet
SLW15S-1C7.pdf
Delivery Services
SLW15S-1C7
Comments
    SLW15S-1C7 Specifications
    SeriesSLW-S
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin Alloy
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.217" (5.50mm)
    Number of Positions15
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C