SLW19S-1C7LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SLW19S-1C7LF
SLW19S-1C7LF
Part Number
SLW19S-1C7LF
Description
CONN FFC FPC VERT 19POS 1MM PCB
Data sheet
SLW19S-1C7LF.pdf
Delivery Services
SLW19S-1C7LF
Comments
    SLW19S-1C7LF Specifications
    SeriesSLW-S
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole
    Cable End Type-
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board0.217" (5.50mm)
    Number of Positions19
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C