SLW20S-1C7BLF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SLW20S-1C7BLF
SLW20S-1C7BLF
Part Number
SLW20S-1C7BLF
Description
CONN FPC VERT 20POS 1MM PCB
Data sheet
SLW20S-1C7BLF.pdf
Delivery Services
SLW20S-1C7BLF
Comments
    SLW20S-1C7BLF Specifications
    SeriesSLW-S
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole
    Cable End Type-
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating100V
    Locking Feature-
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board0.217" (5.50mm)
    Number of Positions20
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C