SLW25S-1C7
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SLW25S-1C7
SLW25S-1C7
Part Number
SLW25S-1C7
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC FPC VERT 25POS 1MM PCB
Data sheet
SLW25S-1C7.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
SLW25S-1C7
Comments
    SLW25S-1C7 Specifications
    SeriesSLW-S
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin Alloy
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.217" (5.50mm)
    Number of Positions25
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C