SLW30S-1C7
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SLW30S-1C7
SLW30S-1C7
Part Number
SLW30S-1C7
Description
CONN FFC FPC VERT 30POS 1MM PCB
Data sheet
SLW30S-1C7.pdf
Delivery Services
SLW30S-1C7
Comments
    SLW30S-1C7 Specifications
    SeriesSLW-S
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    TerminationKinked Pin
    Mounting TypeThrough Hole
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating100V
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board0.217" (5.50mm)
    Number of Positions30
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C