CLF10040T-1R5N-H
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
CLF10040T-1R5N-H
CLF10040T-1R5N-H
Part Number
CLF10040T-1R5N-H
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 1.5UH 10.6A 7.1 MOHM
Data sheet
CLF10040T-1R5N-H.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
CLF10040T-1R5N-H
Comments
    CLF10040T-1R5N-H Specifications
    Part Status Not For New Designs
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 1.5µH
    Tolerance ±30%
    Current Rating 10.6A
    Current - Saturation 5.8A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 7.1 mOhm
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
    Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)