ELC-10E100L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-10E100L
ELC-10E100L
Part Number
ELC-10E100L
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
FIXED IND 10UH 2.4A 38 MOHM TH
Data sheet
ELC-10E100L.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ELC-10E100L
Comments
    ELC-10E100L Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core -
    Inductance 10µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 2.4A
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 38 mOhm
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)