ELC-10E101L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-10E101L
ELC-10E101L
Part Number
ELC-10E101L
Description
FIXED IND 100UH 960MA 210 MOHM
Data sheet
ELC-10E101L.pdf
Delivery Services
ELC-10E101L
Comments
    ELC-10E101L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 100µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 960mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 210 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)