ELC-10E121L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-10E121L
ELC-10E121L
Part Number
ELC-10E121L
Description
FIXED IND 120UH 920MA 240 MOHM
Data sheet
ELC-10E121L.pdf
Delivery Services
ELC-10E121L
Comments
    ELC-10E121L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 120µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 920mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 240 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)