ELC-10E182L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-10E182L
ELC-10E182L
Part Number
ELC-10E182L
Description
FIXED IND 1.8MH 230MA 3.2 OHM TH
Data sheet
ELC-10E182L.pdf
Delivery Services
ELC-10E182L
Comments
    ELC-10E182L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 1.8mH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 230mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 3.2 Ohm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)