ELC-10E221L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-10E221L
ELC-10E221L
Part Number
ELC-10E221L
Description
FIXED IND 220UH 640MA 410 MOHM
Data sheet
ELC-10E221L.pdf
Delivery Services
ELC-10E221L
Comments
    ELC-10E221L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 220µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 640mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 410 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)