ELC-10E390L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-10E390L
ELC-10E390L
Part Number
ELC-10E390L
Description
FIXED IND 39UH 1.7A 74 MOHM TH
Data sheet
ELC-10E390L.pdf
Delivery Services
ELC-10E390L
Comments
    ELC-10E390L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 39µH
    Tolerance ±15%
    Current Rating 1.7A
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 74 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)