ELC-10E561L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-10E561L
ELC-10E561L
Part Number
ELC-10E561L
Description
FIXED IND 560UH 410MA 1.1 OHM TH
Data sheet
ELC-10E561L.pdf
Delivery Services
ELC-10E561L
Comments
    ELC-10E561L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 560µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 410mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 1.1 Ohm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)