ELC-10E5R6L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-10E5R6L
ELC-10E5R6L
Part Number
ELC-10E5R6L
Description
FIXED IND 5.6UH 2.7A 30 MOHM TH
Data sheet
ELC-10E5R6L.pdf
Delivery Services
ELC-10E5R6L
Comments
    ELC-10E5R6L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 5.6µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 2.7A
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 30 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)