ELC-10E6R8L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-10E6R8L
ELC-10E6R8L
Part Number
ELC-10E6R8L
Description
FIXED IND 6.8UH 2.6A 32 MOHM TH
Data sheet
ELC-10E6R8L.pdf
Delivery Services
ELC-10E6R8L
Comments
    ELC-10E6R8L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 6.8µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 2.6A
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 32 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)