ELC-10E820L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-10E820L
ELC-10E820L
Part Number
ELC-10E820L
Description
FIXED IND 82UH 1A 190 MOHM TH
Data sheet
ELC-10E820L.pdf
Delivery Services
ELC-10E820L
Comments
    ELC-10E820L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 82µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 1A
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 190 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)