ELC-10E822L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-10E822L
ELC-10E822L
Part Number
ELC-10E822L
Description
FIXED IND 8.2MH 100MA 13.2 OHM
Data sheet
ELC-10E822L.pdf
Delivery Services
ELC-10E822L
Comments
    ELC-10E822L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 8.2mH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 100mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 13.2 Ohm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)