ELC-12E150L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-12E150L
ELC-12E150L
Part Number
ELC-12E150L
Description
FIXED IND 15UH 3.2A 28 MOHM TH
Data sheet
ELC-12E150L.pdf
Delivery Services
ELC-12E150L
Comments
    ELC-12E150L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 15µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 3.2A
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 28 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.531" Dia (13.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.770" (19.50mm)