ELC-12E151L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-12E151L
ELC-12E151L
Part Number
ELC-12E151L
Description
FIXED IND 150UH 1.1A 180 MOHM TH
Data sheet
ELC-12E151L.pdf
Delivery Services
ELC-12E151L
Comments
    ELC-12E151L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 150µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 1.1A
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 180 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.531" Dia (13.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.770" (19.50mm)