ELC-12E180L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-12E180L
ELC-12E180L
Part Number
ELC-12E180L
Description
FIXED IND 18UH 3.1A 30 MOHM TH
Data sheet
ELC-12E180L.pdf
Delivery Services
ELC-12E180L
Comments
    ELC-12E180L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 18µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 3.1A
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 30 mOhm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.531" Dia (13.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.770" (19.50mm)