ELC-12E221L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-12E221L
ELC-12E221L
Part Number
ELC-12E221L
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
FIXED IND 220UH 910MA 220 MOHM
Data sheet
ELC-12E221L.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
ELC-12E221L
Comments
    ELC-12E221L Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core -
    Inductance 220µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 910mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 220 mOhm
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.531" Dia (13.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.770" (19.50mm)