ELC-12E272L
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
ELC-12E272L
ELC-12E272L
Part Number
ELC-12E272L
Description
FIXED IND 2.7MH 260MA 3.5 OHM TH
Data sheet
ELC-12E272L.pdf
Delivery Services
ELC-12E272L
Comments
    ELC-12E272L Specifications
    Material - Core -
    Inductance 2.7mH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 260mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 3.5 Ohm
    Operating Temperature -
    Frequency - Test 10kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.531" Dia (13.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.770" (19.50mm)